Poradniki

Numery alarmowe

Sprawdź i zapisz inne potrzebne telefony interwencyjne: np. Straży Miejskiej, wodociągów, dostawców gazu i prądu, a jeżeli posiadasz polisę ubezpieczeniową – także agenta ubezpieczeniowego.

Dzwoniąc na numer alarmowy podaj:

UWAGA – nie rozłączaj się! Dyspozytor zawsze pierwszy odkłada słuchawkę.


Warto wiedzieć

W razie zagrożenia

Domowa apteczka

Podstawowe wyposażenie domowej apteczki zawierać powinno:
gazę, bandaże dziane i elastyczne, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, nożyczki, chustę, termometr, środki aseptyczne, środki przeciwbólowe, aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany, mydło, rękawice lateksowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby członków rodziny.

Góra strony

Brak poradnika.

Góra strony

Mieszkańcy po ogłoszeniu decyzji o ewakuacji, powinni przygotować się do opuszczenia rejonu zagrożonego – ZACHOWAJ SPOKÓJ, SŁUCHAJ UWAŻNIE I ŚCIŚLE STOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ PROWADZĄCYCH EWAKUACJĘ

Góra strony
GDY ZAUWAŻYSZ POŻAR

UWAGA – nie rozłączaj się! Dyspozytor pierwszy odkłada słuchawkę.


ZANIM PRZYJEDZIE STRAŻ POŻARNA

CO I JAK GASIĆ

GDY POŻAR ODETNIE DROGĘ EWAKUACJI

ZADBAJ O WARUNKI DO EWAKUACJI NA WYPADEK POŻARU

GDY PALI SIĘ SĄSIEDNIE MIESZKANIE

GDY PALI SIĘ MIESZKANIE NA WYŻSZEJ KONDYGNACJI
Więcej informacji Góra strony
PRZED POWODZIĄ

Powódź jest to czasowe pokrycie terenu przez wodę, powstałe na skutek wezbrania wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, powodujące zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej.


W TRAKCIE POWODZI

EWAKUACJA

Zobacz poradnik dotyczący ewakuacji

Góra strony
Więcej informacji Góra strony

Odczucie silnego mrozu może powodować nie tylko ujemna temperatura, ale także wiatr i wilgotność powietrza. Najważniejsze jest zabezpieczenie się przed wychłodzeniem organizmu i odmrożeniami.

Więcej informacji Góra strony

Brak poradnika.

Góra strony

W okresie sylwestrowo-noworocznym a potem w karnawale hucznym imprezom towarzyszą petardy i fajerwerki. Aby jednak zabawa nie skończyła się tragedią konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:

Więcej informacji Góra strony

Brak poradnika.

Góra strony


Poradniki prezentowane w Regionalnym Systemie Ostrzegania: w telegazecie, telewizji hybrydowej, aplikacjach mobilnych oraz na stronach internetowych, opracowane zostały przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie, z wyjątkiem informacji wyraźnie oznaczonych w tekście. Poradniki mogą być używane, kopiowane, modyfikowane i rozpowszechniane w całości lub w części pod warunkiem udostępnienia ich na tych samych warunkach oraz nie zastrzegania sobie praw autorskich. Autorzy poradników zachęcają do umieszczania poradników na stronach internetowych dotyczących bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz adaptacji do lokalnych warunków.